Transforma un om in extraterestru

In jos

Transforma un om in extraterestru

Mesaj  PlAyBoYkid la data de Sam Apr 11, 2009 7:18 pm

Alienize: Transforma o persoana intr-un extraterestru

Mergeti la File > New
(Ctrl+N) pt a crea o imagine noua. Asigurati-va ca setarile
background-ului sunt puse pe Transpartent. Acum cautati un portret pe
care sa-l folositi si deschideti-l. Pt acest tutorial am folosit o poza
cu Tom Cruise.

Folosind radiera (E) stergeti ochii. Folositi Clone Stamp (S) pt a clona parti ai obrajilor peste nas. Arata de parca nasul ar fi sters. Folositi Healing Stamp pt a imbunatatii partile ne-naturale in locul unde a fost nasul.

Mergeti la Filter > Liquify (Shift+Ctrl+X) si o noua fereastra va aparea. Folositi Forward Warp
(W) in aceasta fereastra pt a intinde locul gol unde au fost ochii. Eu
am folosit o ‘perie’ cu o dimensiune de aprox. 30 pixeli. Intindeti-l
pana are forma unui ochi de extraterestru. Apasati OK pt a accepta
modificarile.

Eu am folosit niste ochi de extraterestru pe care i-am creat inainte

pe care i-am lipit in layer-ul din spatele fetzei. Mariti ochiul folosind Transform (Ctrl+T) pana cand are marimea potrivita. Folositi Burn (O) pt a face partea din jurul ochilor putin mai intunecata asa incat sa arate mai realistic.

Mergeti la Filter > Liquify (Shift+Ctrl+X). La fel ca mai sus, folositi Forward Warp
(W) si intindeti urechile. De data asta am folosit o ‘perie’ de 90.
Apasati OK pt a salva modificarile si daca vreti puteti folosi, la fel
ca la ochi Burn (O) pt o culoare mai intunecata a urechilor.

Acum veti schimba cateva culori folosind Color Balance (Ctrl+B). Eu am folosit urmatoarele setari:
1. Shadows: 0,20,0
2. Midtones: 0,20,0
3. Highlights: 0,40,0

Acum o sa schimbai textura fetzei. Pt aceasta puteti folosi mai multe optiuni, ca de exemplu puteti folosi Gruge Brush. Eu am folosit acest mdel http://www.marcofolio.net/images/stories/art/photoshop/alienize/src/grunge.jpg
Pe un layer nou, acoperiti fatza cu acel model folosind Transform (Ctrl+T) sau copiind-lipind modelul, unul langa celalalt (ca in imagine). In layer-ul modelului setati Blending Mode pt Color Burn si Opacity in jur de 20%

Folositi Rectangular Marquee (M) si selectati fruntea (ca in imagine). Duplicate Layer Part (Ctrl+J) si folositi Free Transform (Ctrl+T). Intindeti fruntea selectand patratul mijlociu si mutati-l mai sus. Merge Layers (Ctrl+E) (imaginea mijlocie). Desenati liniile faciale pe un layer nou folosind Brush (B). Selectati liniile din layer si mergeti la Blending Options. In aceasta noua fereastra, mergeti la Bevel and Emboss. Folositi setarile standard dar schimbati: Style: Pillow Emboss. Eu am folosit urmatoarele valori:
1. Depth: 51%
2. Size: 1px
3. Soften: 1px
Dupa ce ati terminat, apasati OK pt a salva setarile. Folositi din nou Burn (O) pt a schimba culoarea liniilor.

Creati un nou layer (Ctrl+Shift+N). Desenati cateva vene in jurul ochilor folosind Brush(B).
Eu am folosit o ‘perie’ cu dimensiunea de 2 pixeli (ca in imaginea de
mai jos). Selectati continutul layer-ului cu venele desenate
(Ctrl+Click) pe imaginea layer-ului. Acum ar trebui sa aveti venele
selectate. Selectati layer-ul fetzei daand un clic pe el. Acum dublati
selectia venelor (Ctrl+J). Ar trebui sa apara un layer nou deasupra
layer-ului fetzei. Stergeti layer-ul cu venele pe care le-ati desenat.
Acum mergeti inapoi la layer-ul cu linile exterioare a venelor. Dati-le
culoare deschizand Color Balance (Ctrl+B). Modificati culorile
cum vreti. Dati layer-ului lumina deschisa sau lumina inchisa pt a avea
mai mult efect. Imbinati toate layer-ele impreuna (Ctrl+E). Deschideti Color Balance (Ctrl+B) din nou si modificati culorile ample, dupa plac.

Repetati pasul anterior, dar acum creati cateva vene si in alte parti ale fetzei.

Reglati nivelul imaginii deschizand Levels Panel (Ctrl+L). Schimbati nivelul imaginii pana cand obtineti o fatza cat mai realistica.

by GfxStrike
PlAyBoYkid
Admin
Admin

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum