Teleporteaza-ti imaginea

In jos

Teleporteaza-ti imaginea

Mesaj  N!K3 la data de Dum Apr 12, 2009 10:16 am

Nu ai nimerit pe o pagina SF, in aceasta animatie te voi invata cum sa teleportezi un obiect folosind un Fade In si un Fade Out (poti folosi tehnica de aici si pt pozele tale de pe hi5).
Pasul 1: Deschide un document nou (dimensiuni 400×200) si creeaza un nou layer (SHIFT+CTRL+N).
Pasul 2: Fa o selectie cu un cerc folosind Elliptical Marquee Tool din toolbox:

Tip: Pentru un cerc perfect tine apasat SHIFT in timp ce tragi cu mouse-ul.
Pasul 3: Coloreaza cercul cu rosu. Mai intai alege culoarea apoi cu Paint Bucket Tool (din toolbar):

Acum click in interiorul cercului pentru a-l colora.
Pasul 4: In continuare ii vom da aspect de buton. Pentru a face un buton simplu vom folosi Bevel and Emboss. In fereastra Layers:

Iti va aparea o noua fereastra in care vei introduce Size 10 px:

Vei obtine asta:

Pasul 5: Pana acum am creat un buton… urmeaza partea de animatie. Vrem sa obtinem un efect prin care butonul se va muta in alta parte asa ca mai intai vom crea o copie a butonului pe care o plasam in alt loc. Cel mai simplu mod de a face asta este cu Move Tool ca in imagine:

Se va creea o copie a butonului nostru. Plaseaz-o mai in dreapta si vei obtine asta:

Dupa cum observi, in fereastra Layers a aparut un nou layer.
Pasul 6: Acum deschide fereastra Animation (click Window-Animation) iar daca ai o versiune mai veche de Photoshop apasa SHIFT+CTRL+M (File-Edit in ImageReady; pentru versiunile mai vechi terminand cu CS2 este necesar sa aveti instalat Image Ready).
Pasul 7: In fereastra Animation click pe sageata din dreapta sus si alege Make Frames from Layers:

Pasul 8: Vom sterge layer-ul background din fereastra Animation:

Pasul 9: Alegem Tween:

Apoi completam datele:

Pasul 10: Pune 0.1 sec la timpul fiecarui cadru (frame). Mai intai selecteaza toate frame-urile din fereastra Animation) :

Apoi click pe timp si introdu valoarea:

Animatia este gata. Pentru a salva rezultatul alege File-Save Optimized As si este gata pentru a fi introdusa pe web. Rezultatul final:

Joaca-te cu timpii… iar daca vrei sa aplici efectul pe o poza se face exact la fel.. in loc de buton pui poza.. Am facut pentru tine un exemplu cu o poza:

Astept comentariile tale.. si nu uita sa adaugi si tu ceea ce ai creat.
N!K3
Admin
Admin

Status : Numaru meu de tel e:0720688570

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum