Creeaza-ti propriul calendar personalizat

In jos

Creeaza-ti propriul calendar personalizat

Mesaj  N!K3 la data de Dum Apr 12, 2009 10:14 am

In acest tutorial vei invata sa iti faci propriul calendar, iar cand va fi gata nu mai iti ramane decat sa il printezi si sa il pui in pe perete. Il vor observa cu siguranta toti cei care vor intra in casa.Formatul este A3 la o rezolutie de 300 DPI
Pasul 1:Pentru acest tutorial vei avea nevoie de lunile anului. Am facut un template cu lunile deja aranjate si il poti descarca de AICI. Nu mai trebuie decat sa ii facem design-ul. Deschide fisierul pe care l-ai descarcat.

Daca nu iti place aranjarea lunilor in pagina poti deschide grupul de layere numit Lunile si le poti misca pe fiecare in parte cu Move Tool (V)
Pasul 2:Acum vom incepe sa construim designul calendarului. O sa parcurg relativ repede partea aceasta deoarece tehnicile de aici au fost explicate mai amanuntit de Artanis in tutorialul “Background design in stil grunge” pe care il gasesti AICI.Selecteaza layerul Background. Pentru inceput vom selecta Custom Shape Tool (U) cu forma selectata si de Artanis la Pasul 1. Desenam acea forma pe foaia de lucru ca in imaginea de mai jos. Sa fie de culoare alba ( culoarea se seteaza din patratul care este incercuit cu verde). Dupa ce ai terminat apasa enter pentru a accepta forma.

Pasul 3:Scade opacitatea layerului la 27%. Poza ar trebui sa arate ca in imaginea de mai jos.

Pasul 4:Acum vom mai adauga niste elemente de design fundalului nostru. Creeaza un layer nou (Ctrl + Shift + Alt + N). Pe el vom aplica niste forme de brushuri ca in tutorialul lui Artanis de care am amintit si mai sus. Aplica pasii din tutorialul lui de la 2 pana la pasul 7. Recomand ca mereu cand schimbati brushul in acest tutorial sa creeati si un layer nou ca sa aplicati noul brush pe el. Nu e neaparat dar asa recomand. Aplica brushuri de culoare alba pe foaia de lucru. La final ar trebui sa arate ca in imaginea de mai jos. Vor trebui marite pensulele pentru ca foaia de lucru este in format A3 si pensulele sunt mai mici. Ele se pot mari sau micsora cu ajutorul parantezelor drepte [ sau ] ( sau dreapta click oriunde pe poza si modifica de acolo dimensiunea lor) . Fiti creativi si creati design-uri cat mai originale.

Pasul 5:Dupa cum se poate observa, nu prea se disting datele din calendar. Vom rezolva imediat aceasta problema cu ajutorul toolului Gradient ( G ). Creeaza un nou layer ( Ctrl + Shift + Alt + N ). Verifica sa fie pozitionat sub grupul “Lunile”. Selecteaza Gradient Tool si selecteaza culorile Negru spre Transparent ca in imagine

Pasul 6:Acum cu ajutorul acestui tool vom innegri marginile pentru a putea distinge datele din calendar. Creeaza o linie de gradient (tine Shift pentru a creea o linie dreapta) ca in imaginea de mai jos…daca ai gresit mergi la Edit > Undo pentru a sterge ultimul pas facut. Daca apar probleme in sensul reprezentat de mine in poza si gradientul apare ciudat incearca aplicare in sensul opus dar tot pe aceiasi distanta.

Poza ar trebui sa fie ca cea de mai jos

Pasul 7:Creeaza din nou un layer si fa acelasi procedeu ca la pasul de mai sus dar de data aceasta pentru partea de jos. Apoi fa la fel intr-un nou layer pentru partea din dreapta. Poti sa scazi opacitatea layerelor daca vrei.Eu am scazut la toate cele 3 layere cu gradient negru opacitatea la 80%.

Pasul 8:Acum vom creea o rama pentru poza pe care urmeaza sa o punem. Selecteaza Rectangular Marquee Tool ( M ) si creeaza un layer nou ( Ctrl + Shift +Alt + N ). Fa o selectie cu acel tool in mijlocul pozei in forma de dreptunghi ( cam de dimensiunile unei fotografii)

Pasul 9:Apasa D pentru a reseta culorile si X pentru a le inversa. Apasa Alt + Backspace pentru a umple selectia cu culoarea alba.Mergi la Select > Modify > Contract si introdu o valoare de aproximativ 50 px.Apasa Delete pentru a sterge mijlocul selectat.Apasa D pentru a reseta culorile si creeaza un layer nou ( Ctrl + Shift + Alt + N ) apoi fiind deja selectia facuta, apasa Alt + Backspace pentru a umple cu culoare neagra mijlocul ramei. Apasa Ctrl + D pentru a deselecta.

Pasul 10: Selecteaza layerul cu rama alba ( la mine este layerul 7 ), apoi fa click dreapta pe el si mergi la blending options. Dupa aceea fa setarile de mai jos

Pasul 11:Acum urmeaza sa adaugam si poza . Selecteaza o poza la alegere (poza trebuie sa aiba rezolutie mare) si deschide-o in Photoshop ( File > Open ).Dupa ce s-a deschis poza, apasa Ctrl + A pentru a selecta toata poza si mergi la Edit > Copy ( Ctrl + C ). Mergi din nou in foaia de lucru cu calendarul. Tine Ctrl si fa click stanga pe thumbnailul layerului care l-am umplut mai devreme cu negru. Se va selecta portiunea neagra.

Pasul 12:Mergi la Edit > Paste Into. Se va lipi poza selectata mai devreme. Apasa Ctrl + T pentru a intra in modul de transformare in care daca este nevoie, redimensioneaz-o ( tine shift la redimensionare pentru a nu deforma poza (trage de colturi, nu de laturi) ). Dupa ce ai terminat redimensionarea, apasa Enter pentru a accepta transformarea si Ctrl + E pentru a uni layerul cu poza creeat mai devreme si layerul cu dreptunghiul negru. Selecteaza layerul cu rama alba si scade-i opacitatea pe la 73%

Pasul 13: Selecteaza layerul cu poza si apasa Ctrl + G pentru a-l baga intr-un grup nou.Numeste grupul “Poza”.Trage si layerul cu rama alba in acelasi grup.

Pasul 14: Acum avand selectat grupul “poza” apasa Ctrl + T pentru a intra in modul de transformare. Aici redimensioneaza daca vrei poza sau roteste-o ( nu uita sa ti shift si sa tragi de COLTURI daca vrei sa redimensionezi pentru a nu deforma imaginea)Apasa Enter pentru a accepta transformarea. M-am complicat putin cu acest grup, dar am facut aceasta alegere pentru ca tutorialul sa poata fi facut si in alte versiuni sub CS3. Cine are CS3 poate sa selecteze tinand Ctrl, layerul cu rama si layerul cu poza si sa apese ctrl + t pentru a intra in modul de transformare. In versiunile de la CS2 in jos nu se pot face selectii de layere multiple

Rezultat:

Poti folosi ce culori vrei …poti face ce combinatii de brushuri vrei. Poti face chiar si pe fiecare luna separat sau poti pune mai multe poze mai mici. Experimenteaza….printeaza….bate un cui….pune calendarul
N!K3
Admin
Admin

Status : Numaru meu de tel e:0720688570

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum